Běžíme vstříc podzimu

Běhání končíme již za tmy a dny se budou dále zkracovat. A až se 29. 10. 2023 čas posune o hodinu dozadu, budeme za tmy i začínat. Zatím si však můžeme užívat příznivé teploty bez letních veder a pozorovat, jak se krajina kolem nás začíná zabarvovat.
V zimním období budujeme obecnou vytrvalost – základ na jaro a léto. Pracujeme na technice běhu, běžecké síle a posilovacích cvicích hlavně na střed těla. Není důvod, a ani by nebylo dobré, být tak dlouho bez pohybu, který všichni potřebujeme. Jak se postupně začne ochlazovat, i náš organismus se bude adaptovat na nevlídné počasí. Nevyhýbejme se mu, posiluje totiž naši odolnost. Komfort si zajistíme vhodným běžeckým oblečením, nejlépe s reflexními prvky. Čelenek máme také ještě dostatek. Kdo tedy uvažujete začít opět běhat, nenechávejte to až na jaro a přidejte se k nám již teď.

Připravme se na běhání za tmy

Představa, že se v Modřanské rokli srazím se stejně neosvětleným běžcem, není vůbec příjemná.

S příchodem brzkých západů slunce nemůžeme odkládat potřebné vybavení, a to zejména dostatečně výkonné čelovky. Pro ty, kteří ji nemají, nabízím pár tipů, jak vybrat tu správnou.

Protože budeme běhat po našich oblíbených stezkách v Modřanské rokli a Kamýckém lese, zvolte typ se světelným tokem 300-400 lumenů. Ještě vyšší světelný tok se může hodit v těžkém terénu, při nočním závodě, rychlejším běhu, nebo chceme-li větší komfort. Zde si již pravděpodobně nevystačíme s napájením AA nebo AAA bateriemi, ale bude to nějaký dobíjecí li-ion akumulátor. Ten si můžeme dokoupit i rezervní pro delší, třeba i vícedenní túry bez možnosti dobití. Některé modely mají regulaci světelného kužele (můžete svítit víc do dálky, nebo do šířky), jiné to mají nastavené od výrobce. Jsou i řešení s více diodami s odlišnými úhly světelných kuželů, které pokrývají periferii i dálku. Červené světlo poslouží v mlze, neoslňuje při odrazech od sněhu, ledu a hladkých lesklých ploch. Zajímá nás hmotnost, ale s tím souvisí, jak dlouho vydrží baterie v jednotlivých režimech/intenzitách svícení. Baterie tvoří podstatnou část váhy. V mínusových teplotách se bude doba výdrže zkracovat. Zde budeme volit nějaký kompromis. Některé čelovky mají akumulátor v těle, jiné vzadu a prodlužovacím kabelem můžeme akumulátor schovat v teple u těla. Důležité je, jak sedí při běhu na hlavě a jak lehce můžeme nastavovat sklon svícení, přepínat mezi jednotlivými režimy, nebo měnit kužel světla. Výhodou je také určitý stupeň odolnosti proti prachu a vodě (Wikipedia: Stupeň krytí)
Ovšem důležité je nejen vidět, ale také být viděn. Představa, že se v Modřanské rokli srazím se stejně neosvětleným běžcem, není vůbec příjemná.

Podrobné informace najdete na – luciferlights.net

Zde je několik tipů pro inspiraci:

Zapamatujte si, jak dobře se cítíte po pohybové aktivitě, a vzpomeňte si na tento pocit, když se vám nebude chtít vyběhnout. Snáze se potom překonáte.