Knihy, podcasty a videa nejen o běhání 2. díl

Nestačí vám pouze běhat a rádi byste se o běhání i něco dozvěděli, přečetli si nebo poslechli? Přinášíme rozšířený seznam tipů na knihy, podcasty a videa.

Knihy

Maraton a jiné pošetilosti od sportovního novináře Luboše Brabce vyšla poprvé na podzim 2013. Po osmi a půl letech autor dvě kapitoly vypustil a jednu doplnil a jako eknihu si ji můžete stáhnout zdarma zcela legálně. V krátkých kapitolách se podíváte na témata o běhání z různých úhlů pohledu. Zamyšlení o tréninku, lidech, vybavení a hlavně o maratonu.

Pokud jste knihu rychle přečetli, další dvě Vám budou trvat déle. I když kdo ví?

Prospěšný vliv správně prováděného a dávkovaného pohybu na lidské zdraví je všeobecně známý. Tak jako na 12 běhá víme, že jenom běhat k běhání nestačí, platí též že, pouze pohyb nás ke zdraví a k tomu abychom se dobře cítili a měli dostatek energie nepřivede. Jaké jsou další nezbytné pilíře, jejich vzájemnou provázanost a z pohledu laika více do hloubky rozebrané funkce systémů člověka se dočtete ve fascinujících knihách pana profesora Univerzity Karlovy Pavla Koláře. Je vynikající celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, zaměřuje se na problematiku funkční diagnostiky a terapie pohybové soustavy z pohledu vývojové kineziologie a na problematiku dětí s dětskou mozkovou obrnou a dalšími neurovývojovými poruchami. Založil zde bakalářské a magisterské studium oboru fyzioterapie. Věnuje se také sportovní medicíně, má zásluhu na diagnostice a léčbě řady špičkových sportovců. Je předsedou Lékařské komise Českého olympijského výboru a členem realizačních týmů české reprezentace pro hokej, fotbal, atletiku i tenis. Je předsedou správní rady Centra Paraple a zřizovatelem Nadace Pohyb bez Pomoci. Je autorem diagnostického a terapeutického konceptu Dynamická neuromuskulární stabilizace, vycházejícího z vývojové kineziologie, který uplatňuje ve svých dvou Centrech pohybové medicíny. Koncept DNS se stal světově uznávaným rehabilitačním postupem, vyškolena byla řada instruktorů v ČR i ve více než padesáti státech světa. Je stálým členem prezidentských lékařských konzilií. Je autorem a spoluautorem odborných knih a stovek vědeckých článků i vědecko-popularizačních textů.

V Labyrintu pohybu (Vyšehrad 2018) novinářka a publicistka PhDr. Renata Červenková pokládá otázky o tom, jak funguje lidský pohyb, a to i v souvislostech, které by nás ani nenapadly. Ukázka z knihy: O co jste dnes moudřejší?

Už vím, že kaluž se nemusí jen přeskočit, může se i obejít. Hodně jsem ubral ze svých vášní, méně odsuzuji, spíš se snažím být soudný. Také už vím, že nelze usilovat jen o to, aby byl každý den příjemný. V životě je důležité mít nějakou vizi a směr, z nichž nesmíte ustoupit. Důležité také je, aby člověk nebyl životními událostmi vláčen, aby se naopak podílel na jejich tvorbě. Jinak vás to odtáhne někam, kam třeba vůbec jít nechcete. Je dobré si občas najít chvilku a zeptat se sám sebe, zda tam, kam míříte, vůbec chcete, a hlavně proč a zda to má skutečný smysl. Podstatné je to, abychom své cesty jednou ve svém svědomí nelitovali.

Posilování stresem – cesta k odolnosti (Euromedia Group 2021). Dozvíme se o působení stresu na lidský organizmus a jak se s ním vyrovnáváme. V širokých vztazích a úhlech pohledu, jak je u pana profesora Koláře zvykem.

Podcasty

Běžecké večerníčky – povídání Hany Urbánkové Alfery o tom, jak správně začít, o motivaci, o trénincích a její rozhovory s pozvanými hosty, například s fyzioterapeutkou Vendulou Svobodovou, s odborníkem na výživu Martinem Vlčkem, nebo porodní asistentkou Julií Bischofovou najdete na https://open.spotify.com/show/6L1qhd3vPzyioPBwLQeXVM .

Videa

Interview Světlany Witowské s Pavlem Kolářem (17. 1. 2021) https://www.youtube.com/watch?v=y_4OoXyTBEY&ab_channel=PolitikTV .